szczoteczka elektryczna

Czym się różni szczoteczka elektryczna od sonicznej?

Już od małego dziecko uczą nas, że „szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” to piękna przygoda, która pomaga zachować higienę jamy ustnej. Prawidłowe szczotkowanie zębów to podstawa by móc cieszyć się na długo pięknym i zdrowym uśmiechem. Jednak w dzisiejszych czasach rynek zalewany jest taką ilością różnych modeli szczoteczek do zębów, że decyzja na jaką się zdecydować może przyprawić o poważny ból, tym razem nie zębów a głowy. O ile łatwo dostosować rodzaj pod względem miękkości włosia, o tyle poważniejszym dylematem okazuje się wybór pomiędzy modelami mechanicznymi. Co będzie zatem lepsze dla naszych zębów – szczoteczka soniczna czy elektryczna? Najłatwiej odpowiemy na to pytanie analizując charakterystyczne cechy obu rodzajów szczoteczek.

Czym jest szczoteczka soniczna?

O ile większość osób orientuje się na jakiej zasadzie działa zwykła szczoteczka elektryczna, o tyle pewnym novum na rynku w dalszym ciągu są szczoteczki soniczne. Warto zatem poznać bliżej specyfikację takiego rozwiązania technicznego.

Budowa i działanie szczoteczki sonicznej opiera się na akumulatorze (jak w przypadku elektrycznej) oraz silniku emitującym drgania i słyszalne fale dźwiękowe, które przenoszone są na główkę. Warto podkreślić, że wywoływane drgania mają potencjał bakteriobójczy. Można zatem powiedzieć, że szczoteczka soniczna to taka nowoczesna odmiana szczoteczki elektrycznej, gdzie pierwsze skrzypce grają fale dźwiękowe. Towarzyszy temu dodatkowo ruch wymiatający, często zalecany przez stomatologów.

Szybkość szczotkowania

To jeden z najważniejszych parametrów w przypadku szczoteczek do zębów nienapędzanych siłą ludzkiej ręki. Ma on bezpośredni wpływ na jakość i dokładność procesu szczotkowania.

Zacznijmy od tego, że konwencjonalną ręczną szczoteczką do zębów można wykonać maksymalnie około 300 ruchów na minutę, zwłaszcza po dobrej kawie. Ale to bardzo niewiele w porównaniu z opisywanymi urządzeniami do fluoryzacji. Przyjmuje się, że głownia szczoteczki elektrycznej porusza się z przeciętną szybkością od 2000 do około 7000 ruchów na minutę. Nadal jest to jednak słaby wynik, gdyż główka szczoteczki sonicznej porusza się z szybkością około… 30 000 ruchów na minutę. To prawda! Szczoteczka soniczna wibruje około dziesięć razy szybciej niż zwykła szczoteczka elektryczna.

Zarysowuje się nam zatem poważna przewaga rozwiązań sonicznych. Ponieważ na każdą sesję porządnego szczotkowania zębów trzeba przeznaczyć około 2 minut, szczoteczka soniczna może w tym krótkim czasie usunąć płytkę nazębną i wszelkie zanieczyszczenia z zębów. Uzyskiwana szybkość szczotkowania wpływa jednocześnie na mieszanie się płynów w jamie ustnej – ślina, pasta do zębów i woda zmiksowane ze sobą to naprawdę silny środek czyszczący. Dzięki temu czyszczenie rozciąga się do maleńkich szczelin w zębach, do których nie ma dostępu zwykła szczoteczka elektryczna lub szczoteczka ręczna. Umożliwia również czyszczenie newralgicznych przestrzeni między zębami i poniżej linii dziąseł.

Co na to nauka – werdykt

Podjęte badania porównawcze szczoteczek sonicznych i elektrycznych wykazało, że oba rodzaje szczoteczek dobrze sobie radziły w leczeniu paradontozy. Jednak uczestnicy badania odnieśli większy sukces w leczeniu chorób dziąseł i poprawie zdrowia jamy ustnej za pomocą szczoteczki sonicznej. Stomatolodzy coraz częściej polecają także ten rodzaj, który umożliwia wydajne poprawienie nawyków prawidłowego szczotkowania, zwłaszcza u ludzi narażonych na nawracające schorzenia przyzębia i samych zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.