szczoteczka soniczna a elektryczna

Jaka jest różnica – szczoteczka soniczna a elektryczna?

Do czyszczenia zębów każdy potrzebuje odpowiedniej szczoteczki. Dawno minęły czasy, w których można było polegać wyłącznie na zwykłych akcesoriach manualnych. Od wielu już lat ogromną popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, dzięki którym łatwiej dbać o higienę jamy ustnej i chronić się przed rozwojem próchnicy. Rekomendują je także specjaliści, obecnie można liczyć na mnogość trybów pracy i dodatkowych funkcji. Szczoteczka soniczna jest odmianą urządzenia elektrycznego, ale w wersji udoskonalonej, bardziej zaawansowanej. Stanowi najlepsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku, idealne dla dorosłych i dzieci.

Zwykła szczoteczka elektryczna a zaawansowana szczoteczka soniczna

Na sklepowych półkach znajduje się mnóstwo szczoteczek elektrycznych, przeważają modele rotacyjne, zasilane akumulatorowo. W zależności od wybranego modelu, poruszać może się główka szczoteczki lub jej włosie. Oczywiście na tym nie koniec, bo dostępne są także bardziej zaawansowane technologicznie akcesoria w postaci szczoteczek sonicznych i nawet ultradźwiękowych. Zwykła szczoteczka elektryczna rotacyjna ma okrągłą główkę. W nowoczesnych modelach można liczyć na wykonywanie ruchów zarówno rotacyjnych, jak i pulsacyjnych, co przekłada się oczywiście na większą skuteczność działania. Jeśli jednak ktoś szuka czegoś jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie, to powinien zainteresować jeszcze szczoteczką soniczną. Ma ona podłużną główkę, na pierwszy rzut oka przypomina połączenie szczoteczki manualnej i rotacyjnej. Wyjątkowość tego akcesorium wynika z emitowania fal dźwiękowych, które odpowiadają za wprawienie główki w ruch. Jest on wymiatający, czyli zalecany przez stomatologów. Główka szczoteczki obrotowej porusza się bardzo szybko, ale praca modeli sonicznych jest jeszcze bardziej intensywna. Można liczyć na ponad 90 tysięcy drgań na minutę, co przekłada się na niezwykle skuteczne usuwanie płytki nazębnej, nieestetycznych osadów i bakterii.

Co warto wiedzieć o szczoteczkach elektrycznych i sonicznych?

Szczoteczki soniczne nie tylko wykonują ruch wymiatający, ale można też liczyć na drgania, dzięki czemu w jamie ustnej dochodzi do powstawania bąbelków podczas czyszczenia zębów. Ta innowacyjna technologia sprawia, że zostają dokładnie oczyszczone nawet trudno dostępne miejsca, niewielkie szczeliny. W szczoteczkach elektrycznych rotacyjnych mycie zębów polega na ścieraniu przebarwień i osadów. Wynika to z wykonywania ruchów oscylacyjno-rotacyjnych i pulsacyjnych. Ilość generowanych ruchów wynosi to 40 000 na minutę. Warto jednak od razu zaznaczyć, że ruchy rotacyjne mogą powodować podrażnienia dziąseł, co jest szczególnie dotkliwe dla osób borykających się z nadwrażliwością. Kluczową kwestią będzie odpowiednia technika mycia, aby sobie nie zaszkodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po model z czujnikiem siły nacisku, bo zbyt intensywne szorowanie może uszkodzić szkliwo. Nie ma tego problemu w przypadku szczoteczek sonicznych ze względu na ruchy wymiatające. Dodatkowe drgania rozbijają płytkę nazębną, usuwają bakterie i osady. Odbywa się to wobec tego mniej inwazyjny sposób. Pojawia się zjawisko kawitacji pod wpływem działania drgań, śliny i pasty do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.