szczoteczka elektryczna czy zwykła

Szczoteczka elektryczna czy zwykła – jaką wybrać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to najważniejszy czynnik wpływający na kondycję zębów. Wybór szczoteczek do zębów jest w tym momencie ogromny. Można zadowolić się szczoteczką manualną, ale również można wybrać szczoteczkę elektryczną. Szczoteczka elektryczna czy zwykła, która jest skuteczniejsza?

Szczoteczka manualna – co warto o niej wiedzieć?
Szczoteczek manualnych używamy od lat. Ich zaletą jest ogromny wybór, dzięki któremu każdy jest w stanie dobrać model odpowiadający potrzebom.

Zaletą zwykłych szczoteczek jest ich duża dostępność oraz cena, która raczej zaliczana jest do niskich. Dużą zaletą jest również możliwość dobrania odpowiedniego włosia.

Szczoteczki dzielą się na twarde (0,25 – 0,30 mm), średnio twarde (0,20 – 0,25 mm), miękkie (0,18 – 0,20 mm) oraz przeznaczone do implantów (0,08 – 0,12mm). Dobierając właściwe włosie można mieć pewność, że nie uszkodzimy dziąseł, które często są bardzo wrażliwe.

Warto również pamiętać, że dzieci również powinny mieć odpowiednio dobraną twardość włosia. Zbyt twardy włos może ranić delikatne dziąsła malucha.

Warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana szczoteczka. Może być z materiału syntetycznego, ale również od pewnego czasu pojawiły się szczoteczki wykonane z bambusa, który jest materiałem ekologicznym.

Korzystając ze szczoteczki manualnej, należy myć zęby po każdym posiłku przez 2 minuty. Warto również wykorzystywać nakładki, które proponują producenci. Może to być nakładka polerująca, masująca dziąsła, czyszcząca język lub dbająca o przestrzenie między zębami, do których bardzo trudno dotrzeć.

Szczoteczka elektryczna – zalety

Zastanawiając się szczoteczka elektryczna czy zwykła warto wiedzieć, że wykonując ruchy szczoteczką manualną można osiągnąć prędkość 8 000 na minutę. Szczoteczka elektryczna w tym samym czasie wykonuje 40 000 ruchów.

Zaletą szczoteczki elektrycznej jest przede wszystkim jej dokładność. Myjąc zęby po każdym posiłku przez 2 minuty, tak jak zalecają dentyści, można osiągnąć dużo lepsze rezultaty niż używając szczoteczki manualnej.

Warto również pamiętać, że szczoteczka manualne nie radzą sobie tak dobrze z czyszczeniem powierzchni między zębami, jak szczoteczki elektryczne. Ważna jest również przestrzeń za zębami, gdzie gromadzą się resztki pokarmów. Jest to newralgiczne miejsce, które jest trudne do utrzymania w czystości. To właśnie tu najczęściej i najszybciej tworzy się kamień nazębny. Szczoteczka elektryczna poradzi sobie z doczyszczeniem nawet tak trudno dostępnych miejsc.

Trzeba również pamiętać, że szczoteczki elektryczne potrzebują dostępu do prądu. Dobrze naładowana szczoteczka może pracować na akumulatorze nawet 7 dni, ale w końcu i tak będzie wymagała ładowania.

Szczoteczki elektryczne mają wymienne główki, dzięki czemu bez problemu można dobrać włosie idealne do naszych dziąseł. Jest to szczoteczka, która jest całkowicie bezpieczna.

Wadą szczoteczki elektrycznej nadal jest jej cena. Można znaleźć modele w granicach 100 złotych, ale te najlepsze nadal kosztują kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.